Diecezjalne dziękczynienie za plony 2019

W Święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, 8 września, już tradycyjnie diecezja ełcka będzie dziękowała Bogu za tegoroczne plony. Gospodarzami tegorocznych uroczystości są: parafia pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny i Urząd Miejski w Rajgrodzie. Dożynkom towarzyszy hasło: „Matko przyjmij, Matko nie opuszczaj, Matko prowadź!”. Uroczystej liturgii będzie przewodniczył bp Jerzy Mazur, Biskup Ełcki.

Podczas Mszy św. zostanie poświęcone ziarno na zasiew oraz chleby. Natomiast dary ołtarza zostaną – tak jak w latach ubiegłych – przekazane Wyższemu Seminarium Duchownemu w Ełku.

Tradycja świętowania Diecezjalnych Dożynek ma już ponad dziesięcioletnią historię. Co roku wyznaczona parafia wraz z gminą otacza modlitwą oraz angażuje się w przygotowanie święta dziękczynienia rolników.

 • PROGRAM DOŻYNEK:
  godz. 10:00 – rozpoczęcie uroczystości i prezentacja wieńców dożynkowych przy kościele parafialnym.
 • godz. 11:00 – Msza św. dożynkowa pod przewodnictwem Księdza Biskupa Jerzego Mazura, Biskupa Ełckiego na placu celebry – Góra Zamkowa.
 • po Mszy św.:
  – agapa; dzielenie się chlebem z tegorocznych plonów;
  – występy zespołów ludowych;
  – ogłoszenie werdyktu Komisji oceniającej wieńce (kategorie: wieniec tradycyjny, wiązanka żniwna, wieniec z elementami pobożności Eucharystycznej, wieniec z elementami pobożności Maryjnej, Korona żniwna, wieniec patriotyczny, pomysłowość).
  – godz. 15:00 – Koronka do Miłosierdzia Bożego w intencji Rolników.
  – dożynkowy festyn.

WDO