2019.04.14 – Ogłoszenia duszpasterskie

Niedziela Palmowa Męki Pańskiej

 1. Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej, rozpoczyna uroczysty obchód Wielkiego Tygodnia. Jego punktem kulminacyjnym będzie Święte Triduum Paschalne upamiętniające wydarzenia od Ostatniej Wieczerzy po chwalebny dzień zmartwychwstania Pańskiego. W tych świętych dniach odnajdujemy najgłębszy sens życia Kościoła, świętej liturgii oraz źródło wszelkiej łaski.
 2. Nabożeństwo Gorzkich Żali z kazaniem pasyjnym dziś o godz. 17:00.
 3. Dzisiaj po Mszy św. o godz. 12:00 zapraszam na spotkanie formacyjne dzieci z klas III oraz ich rodziców w ramach przygotowania do pierwszego spotkania Chrystusa w sakramencie pokuty i pojednania oraz przez Komunię świętą w Eucharystii.
 4. Dzisiaj o godz. 14:00 kolejna katecheza przedmałżeńska w sali nowego domu parafialnego (wejście obok kaplicy pogrzebowej).
 5. W Poniedziałek Wielkiego Tygodnia, 15 kwietnia, od godz. 10:00 udam się do chorych z posługą sakramentalną z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych. Proszę o zgłaszanie chorych w zakrystii.
 6. W trzeci poniedziałek miesiąca, tj. 15 kwietnia, zapraszam członków Dzieła Nieustannej Nowenny Uczniów Jezusa na Mszę św. o godz. 18:00 ku czci Ducha Świętego.
 7. W Środę Wielkiego Tygodnia, 17 kwietnia, Nowenna do Matki Bożej Niestającej Pomocy o godz. 18:00. Po nowennie Msza św. w intencji próśb i podziękowań.
 8. W Wielki Czwartek, 18 kwietnia, w naszej ełckiej katedrze Ksiądz Biskup Jerzy Mazur, Biskup Ełckie wraz z kapłanami z całej diecezji podczas uroczystej Mszy Świętej o godz. 10:00 dokona poświęcenia oleju krzyżma do sprawowania sakramentów świętych: chrztu, bierzmowania, święceń kapłańskich i oleju chorych do namaszczenia chorych.
 9. Począwszy od Mszy wieczornej Wieczerzy Pańskiej Wielkiego Czwartku, aż do Nieszporów Niedzieli Zmartwychwstania rozpoczyna się Święte Triduum Paschalne, największe misteria zbawienia człowieka, które uroczyście celebruje Kościół. Przygotujmy się duchowo do przeżycia tych najważniejszych dni w życiu Kościoła. Przygotujmy również naszą świątynię na zbliżające się święta. Bardzo proszę nasz parafialny chór o przygotowanie Grobu Pańskiego, dzieci z rodzicami oraz z panią katechetką o przygotowanie Ciemnicy. Serdecznie proszę osoby, które biorą czynny udział w procesji rezurekcyjnej, o przygotowanie przedmiotów liturgicznych na procesję. Dzieci z klas IV proszę o udział w procesji rezurekcyjnej: dziewczynki o sypanie kwiatów, a chłopców o niesienie różańca.
 10. Święte Triduum Paschalne

Wielki Czwartek 18 kwietnia 2019 r.

W Wielki Czwartek we wszystkich parafiach celebrowana jest tylko jedna Msza Święta, zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątkę ustanowienia Eucharystii i kapłaństwa. Rozpoczyna ona Triduum Paschalne. W naszej parafii o godz. 18:00 rozpoczniemy Liturgię Mszy Wieczerzy Pańskiej.  Po hymnie „Chwała na wysokości Bogu” milkną dzwony i organy, a po Komunii Świętej Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do ołtarza adoracji, zwanego dawniej „ciemnicą”. Podczas procesji zaśpiewamy hymn „Sław, języku, tajemnicę”, za co w tym dniu można uzyskać odpust zupełny. Po zakończonej liturgii Mszy Wieczerzy Pańskiej zachęcam do adoracji Najświętszego Sakramentu w tzw. kaplicy adoracji.

Wielki Piątek Męki Pańskiej 19 kwietnia 2019 r.

Zgodnie z najdawniejszą tradycją Kościół nie sprawuję w tym dniu Eucharystii. Wielki Piątek jest w całym Kościele dniem pokuty, w którym obowiązuje post paschalny, tj. powstrzymywanie się od pokarmów mięsnych i post ilościowy (trzy posiłki w ciągu dnia, w tym jeden do syta), „aby z podniosłym i otwartym sercem przystępować do radości Niedzieli Zmartwychwstania”. Tego dnia możemy zjeść trzy posiłki, ale tylko jeden z nich do syta. Wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14. roku życia, bez górnej granicy wieku, natomiast post ilościowy obowiązuje od 18. do 60. roku życia. Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii. Od godz. 8:00 rozpocznie się Adoracja Najświętszego Sakramentu w kaplicy adoracji. O godz. 17:00 Droga Krzyżowa. Liturgię Męki Pańskiej rozpoczniemy o godz. 18:00. Najpoważniejszym elementem w tym obrzędzie jest osobista adoracja Krzyża. Ofiary zebrane na tacę przy adoracji Krzyża są przeznaczone na utrzymanie miejsc świętych w Ziemi Świętej. Po celebracji procesyjnie przenosi się Najświętszy Sakrament do Grobu Pańskiego, gdzie rozpoczyna się adoracja Najświętszego Sakramentu do godz. 24:00. Zachęcam wszystkich do trwania na modlitwie i rozważania tajemnic naszego zbawienia, szczególnie męki i śmierci Pana Naszego Jezusa Chrystusa. Proszę Druhny i Druhów Strażaków o zaciągnięcie tego wieczoru warty przy Grobie Pańskim. W trakcie adoracji będzie możliwość przystąpienia do sakramentu pokuty i pojednania (co godzina: o godz. 20:00, 21:00, 22:00, 23:00).

Porządek czuwania przy Grobie Pańskim:

od godz. 20:00 do godz. 21:00

Zaborowo – Mikołajki – Dorsze – Marcinowo

od godz. 21:00 do godz. 22:00

Zanie – Milewo – Iwaśki – Skomętno Wielkie

od godz. 22:00 do godz. 23:00

Grądzkie Ełckie – Krzyżewo – Maże – Piętki

od godz. 23:00 do godz. 24:00

Kalinowo – Długie

Wielka Sobota 20 kwietnia 2019 r.

Od godz. 8:00 wznowienie Adoracji Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim, która będzie trwała do rozpoczęcia Wigilii Paschalnej. Wielka Sobota jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim. Pamiętajmy o tym, kiedy przyjdziemy pobłogosławić w kościele pokarmy. Jest to czas upamiętniający zstąpienie Chrystusa do otchłani, nadal obowiązuje cisza i zaduma nad śmiercią Chrystusa. Warto i w tym dniu zachować post, powstrzymując się od pokarmów mięsnych.

Porządek poświęcenia pokarmów wielkanocnych:

godz. 8:30 – Kalinowo i Długie

godz. 8:45 – Grądzkie

godz. 9:00 – Krzyżewo

godz. 9:15 – Maże

godz. 9:30 – Milewo

godz. 9:45 – Zanie

godz. 10:00 – Marcinowo

godz. 10:15 – Dorsze

godz. 10:30 – Iwaśki

godz. 10:45 – Piętki bloki

godz. 11:00 – Piętki wieś

godz. 11:15 – Zaborowo

godz. 11:30 – Mikołajki

godz. 11:45 – Skomętno Wielkie

godz. 12:30 – Kalinowo i Długie

„Wigilię paschalną obchodzoną w świętą noc Zmartwychwstania Pańskiego uważa się za matkę wszystkich wigilii. Kościół czuwając, oczekuje Zmartwychwstania Chrystusa i obchodzi je w sakramentach. Dlatego cały obchód tej świętej Wigilii rozpoczyna się po zapadnięciu nocy, w późnych godzinach wieczornych. Liturgię Wielkiej Soboty – Wigilii Paschalnej rozpoczniemy o godz. 20:00. Bezpośrednio przed rozpoczęciem liturgii Wigilii Paschalnej wyjmuje się Hostię z monstrancji i chowa w tabernakulum. Po zakończeniu liturgii nie ma adoracji Najświętszego Sakramentu, aż do procesji rezurekcyjnej o godz. 6:00. Na tę liturgię przynosimy świece na obrzęd odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych. Przypomnę, że pełne uczestnictwo w tej liturgii jest już spełnieniem obowiązku Mszy Wielkanocnej.

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego 21 kwietnia 2019 r.

O godz. 6:00 procesja rezurekcyjna, która jest uroczystym ogłoszeniem Zmartwychwstania Chrystusa, a po niej Msza św. o świcie. Kolejne Msze św. o godz. 10:00 i 12:00.

Poniedziałek Wielkanocny 22 kwietnia 2019 r.

Msze Święte według porządku niedzielnego: godz. 8:00, 10:00 i 12:00.

 1. Nowenna Pompejańska nazywana jest też nowenną „nie do odparcia”, ponieważ Matka Boża złożyła obietnicę, że każdy, kto przez 54 dni odmówi różaniec, prosząc o konkretną łaskę – otrzyma ją. Nowenna to dziewięciodniowe nabożeństwo odmawiane zazwyczaj w jednej konkretnej intencji. Nowenna pompejańska jest specyficzną modlitwą, bo składa się z sześciu nowenn. Nowenna pompejańska trwa 54 dni. Każdego dnia odmawiamy trzy części różańca świętego (radosną, bolesną i chwalebną) w jednej tylko intencji. Jeśli ktoś chce, może odmawiać czwartą część z tajemnicami światła. W naszej parafii nowennę tę przed Najświętszym Sakramentem rozpoczniemy 24 kwietnia o godz. 20:00.
 2. Serdecznie dziękuję za zebrane ofiary na dekorację kościoła oraz na kwiaty do Grobu Pańskiego.