2019.10.06 – Ogłoszenia duszpasterskie

27 Niedziela Zwykła

 1. Tegoroczny październik został ogłoszony przez papieża Franciszka nadzwyczajnym miesiącem misyjnym. Okazją do tego jest 100. rocznica ukazania się misyjnej encykliki „Maximum illud” papieża Benedykta XV. Dla całego Kościoła ma to być czas zdecydowanego ożywienia naszego zapału do tego, by dzielić się wiarą i Chrystusem. To miesiąc misyjnego nawrócenia Kościoła. Niech więc intencje misyjne będą obecne w naszej modlitwie wspólnej i osobistej.
 2. Serdecznie dziękuję mieszkańcom miejscowości Kalinowo z ul. Osiedlowej (domy jednorodzinne) za sprzątanie naszego kościoła oraz za ofiary na kwiaty. Serdecznie proszę mieszkańców miejscowości Kalinowo z ul. Osiedlowej 10 (osiedle) o przejęcie kolejki sprzątania naszej świątyni.
 3. Zapraszam do udziału w nabożeństwach różańcowych w dni powszednie (od poniedziałku do soboty) o godz. 17:30, a w niedziele po Mszy św. o godz. 10:00.
 4. Przypominam o możliwości uzyskania łaski odpustu zupełnego po spełnieniu zwyczajnych warunków, a jednocześnie za pobożne odmówienie cząstki różańca św., w sposób ciągły, z rozważaniem tajemnic różańcowych, w kościele, w kaplicy, w rodzinie, we wspólnocie wiernych, zwłaszcza gdy wiele osób gromadzi się w jakimś szlachetnym celu.
 5. Dzisiaj zbieramy ofiary do puszek na duszpasterstwo charytatywne diecezji ełckiej.
 6. W poniedziałek, 7 października, będziemy przeżywać wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Różańcowej. Jest to parafialny Dzień Wspólnot Różańcowych. Zapraszam bardzo serdecznie wszystkie wspólnoty Kół Żywego Różańca na nabożeństwo różańcowe, na Eucharystię o godz. 18:00, a następnie na spotkanie w sali parafialnej.
 7. Nowenna do Matki Bożej Niestającej Pomocy w środę, 9 października, o godz. 18:00. Po nowennie Msza św. w intencji próśb i podziękowań.
 8. W sobotę, 12 października, o godz. 18:00 będzie celebrowana pierwsza Msza św. z 28 Niedzieli Zwykłej.
 9. W przyszłą niedzielę, 13 października, Kościół w Polsce będzie obchodzić 19. Dzień Papieski odbywający się w tym roku pod hasłem „Wstańcie, chodźmy!”. Tego dnia przeprowadzimy zbiórkę ofiar na Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, wspierającą uzdolnioną ubogą młodzież.
 10. W przyszłą niedzielę, 13 października, po Mszy św. o godz. 12:00, zapraszam na spotkanie formacyjne dzieci z klas III oraz ich rodziców w ramach przygotowania do pierwszego spotkania Chrystusa w sakramencie pokuty i pojednania oraz przez Komunię świętą w Eucharystii.
 11. Zbliża się listopad, miesiąc szczególnie poświęcony pamięci modlitewnej za naszych bliskich zmarłych. Kościół od początku czcił pamięć zmarłych, a „ponieważ święta i zbawienna jest myśl modlić się za umarłych, aby byli uwolnieni od grzechów”, ofiarowywał im pomoce, a w szczególności Ofiarę eucharystyczną, by po oczyszczeniu mogli dojść do uszczęśliwiającej wizji Boga. Kościół nieustannie powierza w modlitwie zmarłych, gdyż droga do wiekuistego odpoczynku jest, dzięki Miłosierdziu Boga, zawsze otwarta. Nasza modlitwa za zmarłych nie tylko może im pomóc, lecz także sprawia, że staje się skuteczne ich wstawiennictwo za nami. Kościół zaleca także jałmużnę, odpusty i dzieła pokutne za zmarłych. ”Nieśmy im pomoc i pamiętajmy o nich” – powiedział św. Jan Chryzostom – Nie wahajmy się nieść pomocy tym, którzy odeszli, i ofiarujmy za nich nasze modlitwy”. Wypominki roczne w naszej parafii są modlitwą za zmarłych odprawianą przed każdą Mszą św. w pierwszą niedzielę każdego miesiąca. Dlatego też proszę o określenie na kartkach godziny Mszy św., przed którą będziemy modlić się za zmarłych. Pod chórem, na stoliku, znajdują się białe koperty z kartkami na wypominki. Pobierając formularze proszę czytelnie wpisywać imię i nazwisko zmarłej osoby (w mianowniku) i wypełnione proszę składać na tacę, w kancelarii lub w zakrystii po każdej Mszy św. Modlitwa za zmarłych jest nie tylko naszą powinnością, ale i obowiązkiem. Uczmy dzieci i młodzież modlić się za zmarłych dziadków, krewnych, przyjaciół i znajomych, aby i one kiedyś potrafiły modlić się za nas, już po naszym odejściu do Domu Ojca.
 12. W dniach od 1 do 8 listopada o godz. 18:00 będą celebrowane Msze św. zbiorowe w intencji naszych bliskich zmarłych. Na stoliku znajdują się kartki w fioletowych kopertach, na których można zapisywać zmarłych.