2019.12.01 – Ogłoszenia duszpasterskie

1 Niedziela Adwentu

Rok A

 1. Dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy nowy rok liturgiczny i duszpasterski. Upłynie on nam pod hasłem: „Wielka tajemnica wiary”. To pierwszy rok programu duszpasterskiego dla Kościoła w Polsce na lata 2019-2022, którego temat brzmi: „Eucharystia daje życie”. Podczas tego roku będziemy starali się pogłębiać nasze rozumienie Eucharystii i oddawać szczególną cześć Chrystusowi ukrytemu w Najświętszym Sakramencie. Wiara Kościoła – nasza wiara – jest z istoty wiarą eucharystyczną, wzrasta przy stole Eucharystii. Udział w Eucharystii, a zwłaszcza przyjmowanie Ciała Pańskiego, jest przecież realnym spotkaniem ze zmartwychwstałym Panem. Chodzi więc o to, abyśmy pogłębiali naszą świadomość, abyśmy zdali sobie sprawę z tego, czym tak naprawdę jest Eucharystia i jak powinna ona kształtować nasze chrześcijańskie życie. Dzięki temu z jeszcze większą pobożnością będziemy przeżywali nie tylko niedzielną, ale każdą Mszę Świętą sprawowaną w naszej wspólnocie oraz gorliwiej trwali na adoracji przed Najświętszym Sakramentem.
 2. Rozpoczęliśmy liturgiczny okres Adwentu, który jest radosnym oczekiwaniem na przyjście Pana. Do 16 grudnia będziemy zgłębiać tajemnicę powtórnego przyjścia Chrystusa przy końcu czasów. Kolejne dni mają służyć naszemu bezpośredniemu przygotowaniu do uroczystości Narodzenia Pańskiego. Wykorzystajmy dobrze ten czas dla odnowienia i umocnienia więzi z Panem Bogiem i bliźnimi. Ze szczególną uwagą wpatrujmy się w Maryję, która jest najpiękniejszym wzorem adwentowego oczekiwania na przyjście Odkupiciela. Starajmy się naśladować Jej bezgraniczne zawierzenie oraz oddanie Panu Bogu i ludziom.
 3. Szczególnym znakiem adwentowego oczekiwania niech będzie nasz udział w Mszach Świętych roratnych ku czci Najświętszej Maryi Panny, sprawowanych od poniedziałku do soboty o godz. 7:00. Do udziału w Roratach zapraszam dzieci, młodzież i dorosłych. Niech nie zabraknie podejmowanych dobrowolnych umartwień, zwłaszcza powstrzymania się od hucznych zabaw. Pamiętajmy o wsparciu potrzebujących: dzieci z ubogich rodzin, osób starszych, samotnych, choćby przez zakup Świec Caritas, w ramach akcji charytatywnej pod nazwą Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, które już są do nabycia w naszym kościele.
 4. W owocnym przeżywaniu oczekiwania na przyjście Pana pomocne będą nam adwentowe ćwiczenie duchowe, rekolekcje adwentowe, które w naszej parafii rozpoczynają się już dzisiaj. Program rekolekcji adwentowych:

 

1 Niedziela Adwentu, 1 grudnia 2019 r.

godz. 8:00 – Msza św. z nauką rekolekcyjną ogólną

godz. 10:00 – Msza św. z nauką rekolekcyjną ogólną

godz. 12:00 – Msza św. z nauką rekolekcyjną ogólną

 

Poniedziałek, 2 grudnia 2019 r.

godz. 10:00 – Msza św. z nauką rekolekcyjną ogólną

godz. 11:00nauka stanowa dla małżeństw

godz. 11:30 – Msza św. z nauką rekolekcyjną dla dzieci szkoły podstawowej: klasy I-V

godz. 18:00 – Msza św. z nauką rekolekcyjną ogólną

godz. 19:00nauka stanowa dla małżeństw

 

Wtorek, 3 grudnia 2019 r.

godz. 10:00 – Msza św. z nauką rekolekcyjną ogólną

godz. 11:00nauka stanowa dla małżeństw

godz. 11:30 – Msza św. z nauką rekolekcyjną dla dzieci szkoły podstawowej: klasy VI-VIII

godz. 18:00 – Msza św. z nauką rekolekcyjną ogólną

godz. 19:00nauka stanowa dla małżeństw

 

Sakrament pokuty i pojednania poniedziałek i wtorek pół godziny przed każdą Mszą św.

 

 1. We wtorek, 3 grudnia, wspomnienie św. Franciszka Ksawerego (1506-1552), prezbitera, jezuitę, jednego z największych misjonarzy w dziejach Kościoła.
 2. W środę, 4 grudnia, w liturgiczne wspomnienie św. Barbary, obchodzimy Dzień Modlitw w Intencji Bezrobotnych. Przez wstawiennictwo Maryi Matki – Opiekunki rodzin i Pani naszych losów – oraz Świętej Barbary polecajmy Bożej Opatrzności wszystkich naszych parafian zmagających się z tym problemem i poszukujących pracy. Zapraszam do modlitwy w tej intencji.
 3. Nowenna do Matki Bożej Niestającej Pomocy w środę, 4 grudnia, o godz. 18:00. Po nowennie Msza św. w intencji próśb i podziękowań.
 4. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek oraz pierwsza sobota miesiąca.
 5. W pierwszy czwartek miesiąca, 5 grudnia, dziękujemy za dar Eucharystii oraz modlimy się o nowe powołania kapłańskie, do życia konsekrowanego, misyjnego oraz do sakramentalnego małżeństwa, a także w intencji naszej młodzieży o dobre rozeznanie swojego powołania. Całodzienna Adoracja Najświętszego Sakramentu rozpocznie się w naszym kościele po Mszy św. o godz. 7:00 i potrwa do godz. 18:00. Tego dnia, od godz. 9:00, będę odwiedzał chorych z pierwszego piątku miesiąca.
 6. W piątek, 6 grudnia, przypada pierwszy piątek miesiąca. Po każdej Mszy św. odprawione zostanie nabożeństwo, podczas którego będziemy odmawiali Litanię do Najświętszego Serca Pana Jezusa. Po Mszy św. o godz. 18:00 adoracja Najświętszego Sakramentu, na którą zapraszam szczególnie członków wspólnoty Rodziny Serca Jezusowego. Odwiedziny chorych będą w czwartek, 5 grudnia, i rozpoczną się od godz. 9:00.
 7. W liturgii tego dnia wspominamy Świętego Mikołaja Biskupa. Tradycyjnie obdarujemy prezentami nasze dzieci i bliskich. Niech liturgiczne wspomnienie Świętego Mikołaja usposobi nas także do szerokiego otwarcia oczu i serc na duchowe potrzeby naszych dzieci. Niech oprócz wielu podarunków nie zabraknie także daru naszej modlitwy w ich intencji przez wstawiennictwo tego wspaniałego świętego.
 8. W pierwszą sobotę miesiąca, 7 grudnia, uczcimy Niepokalane Serce Maryi. Z tej okazji zostanie odprawiona o godz. 7:00 Msza św. ku czci Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. Po Mszy św. wystawienie Najświętszego Sakramentu oraz nabożeństwo do Niepokalanego Serca NMP.
 9. W sobotę, 7 grudnia, obchodzimy wspomnienie św. Ambrożego, biskupa Mediolanu, żyjącego w IV wieku, gorliwego duszpasterza i uczonego teologa, doktora Kościoła.
 10. W sobotę, 7 grudnia, o godz. 18:00 będzie celebrowana pierwsza Msza św. z 2 Niedzieli Adwentu.
 11. Tego dnia o godz. 19:00 rozpocznie się nabożeństwo pierwszej soboty miesiąca, na które serdecznie zapraszam wszystkich czcicieli Matki Bożej.
 12. W przyszłą niedzielę, 8 grudnia, przypada uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Pan Bóg, wybierając Maryję na matkę swego Syna, zachował Ją od grzechu pierworodnego.
 13. W przyszłą niedzielę, 8 grudnia, po Mszy św. o godz. 12:00 zapraszam na spotkanie formacyjne dzieci z klasy III oraz ich rodziców w ramach przygotowania do pierwszego spotkania Chrystusa w sakramencie pokuty i pojednania oraz przez Komunię świętą w Eucharystii. Poświęcenie medalików dla dzieci z klas III.
 14. Za tydzień, w 2 Niedzielę Adwentu, 8 grudnia, zbieramy ofiary do puszek na Fundusz Pomocy Kościołowi na Wschodzie, w krajach byłego Związku Sowieckiego.
 15. Pan Organista rozpoczął rozwożenie opłatków na stół wigilijny do wszystkich rodzin naszej parafii. Ofiary, jakie złożycie na jego ręce niech będą wyrazem naszej życzliwości i wdzięczności za jego posługę dla naszej wspólnoty parafialnej. Chciałbym podać porządek rozwożenia opłatków wigilijnych w tym tygodniu od godz. 9:00: środa (4 grudnia) – Milewo, czwartek (5 grudnia) – Milewo (osiedle bloki) i Maże, piątek (6 grudnia) – Skomętno Wielkie, sobota (7 grudnia) – Piętki (wieś), poniedziałek (9 grudnia) – Piętki (osiedle bloki oraz domy bliźniacze aż do rodziny Żmijewskich), wtorek (10 grudnia) – Zanie.