2019.12.08 – Ogłoszenia duszpasterskie

2 Niedziela Adwentu

Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP

Rok A

 1. Mimo przypadającej dziś drugiej niedzieli Adwentu, zgodnie z dekretem watykańskiej Kongregacji Kultu Bożego, w Kościele w Polsce obchodzimy uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, która przypada 8 grudnia. Wyraża ona wiarę Kościoła w to, że Maryja, wybrana na matkę Syna Bożego, jako jedyna z ludzi została poczęta i urodziła się bez zmazy grzechu pierworodnego. Ta wiara zawsze towarzyszyła wierzącym i przejawiała się w różny sposób, np. w naszej polskiej tradycji w tak chętnie śpiewanych „Godzinkach o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny”.
 2. Dzisiejsza niedziela jest jednocześnie szczególnym – już dwudziestym z kolei – Dniem modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie. Do puszek przed kościołem składamy ofiary na pomoc Kościołowi w byłych krajach Związku Sowieckiego. Polecam ten ważny cel Waszej ofiarności.
 3. Z Maryją podążamy adwentową drogą, przygotowując się na przyjęcie niezwykłego daru – narodzenia Bożego Syna, naszego Odkupiciela, który na nowo otwiera nam bramy nieba. Nie zmarnujmy tego daru i w trosce o zbawienie własnej duszy wsłuchajmy się w to, co podpowiada nam służebnica Pańska. Pamiętajmy o codziennie sprawowanej w naszym kościele Mszy Świętej roratnej o godz. 7:00.
 4. Serdecznie dziękuję mieszkańcom miejscowości Kalinowo z ul. Osiedlowej 18 za sprzątanie naszego kościoła oraz za ofiary na kwiaty. Serdecznie proszę mieszkańców miejscowości Kalinowo z ul. Osiedlowej 20 o przejęcie kolejki sprzątania naszej świątyni.
 5. Dzisiaj po Mszy św. o godz. 12:00 zapraszam na spotkanie formacyjne dzieci z klasy III oraz ich rodziców w ramach przygotowania do pierwszego spotkania Chrystusa w sakramencie pokuty i pojednania oraz przez Komunię świętą w Eucharystii. Poświęcenie medalików dla dzieci z klas III.
 6. Nowenna do Matki Bożej Niestającej Pomocy w środę, 11 grudnia, o godz. 18:00. Po nowennie Msza św. w intencji próśb i podziękowań.
 7. W piątek, 13 grudnia, przypada wspomnienie św. Łucji, dziewicy i męczennicy, która oddała życie w obronie wiary ok. 304 roku w Syrakuzach na Sycylii, patronki ociemniałych.
 8. W tych dniach wspominamy bolesne doświadczenia z naszej najnowszej historii (13 grudnia 1981 roku wprowadzono stan wojenny, a 16 grudnia tego roku dokonano pacyfikacji kopalni „Wujek” na Śląsku). Święty Jan Paweł II ciągle przypominał: „[…] ogromna jest cena, jaką zapłacił naród polski za niepodległość, za prawo do istnienia jako państwo. Przechowujmy w sercach tę świadomość i niech ona stanie się zachętą do głębokiej refleksji o Polsce, nad tym, jaką była, jaką jest i jaką powinna być”.
 9. W sobotę, 14 grudnia, wspomnienie św. Jana od Krzyża, karmelity, żyjącego w latach 1542-1591, jednego z największych mistyków i teologów duchowości, doktora Kościoła.
 10. W sobotę, 14 grudnia, o godz. 18:00 będzie celebrowana pierwsza Msza św. z 3 Niedzieli Adwentu.
 11. W przyszłą niedzielę, 15 grudnia, po Mszy św. o godz. 12:00, zapraszam na spotkanie formacyjne młodzież z klas VI, VII i VIII oraz ich rodziców w ramach przygotowania do przyjęcia sakramentu bierzmowania.
 12. W przyszłą niedzielę, 15 grudnia, będziemy zbierać ofiarę na zakup opału do ogrzewania naszego kościoła.
 13. Pan Organista rozpoczął rozwożenie opłatków na stół wigilijny do wszystkich rodzin naszej parafii. Ofiary, jakie złożycie na jego ręce niech będą wyrazem naszej życzliwości i wdzięczności za jego posługę dla naszej wspólnoty parafialnej. Chciałbym podać porządek rozwożenia opłatków wigilijnych w tym tygodniu od godz. 9:00:

poniedziałek (9 grudnia) – Piętki (osiedle bloki oraz domy bliźniacze aż do rodziny Żmijewskich)

wtorek (10 grudnia) – Zanie

środa (11 grudnia) – Krzyżewo

czwartek (12 grudnia) – Długie

piątek (13 grudnia) – Grądzkie Ełckie

sobota (14 grudnia) – Kalinowo: ul. Osiedlowa 10, 12, 14 i 16 /od godz. 9:00/

poniedziałek (16 grudnia) – Kalinowo: ul. Osiedlowa 18 i 20 /od godz. 14:00/

wtorek (17 grudnia) – Kalinowo: ul. Polna, ul. Mazurska, ul. Sportowa /od godz. 9:00/

środa (18 grudnia) – Kalinowo: ul. Osiedlowa, ul. Szkolna, ul. M. Konopnickiej /od godz. 14:00/

czwartek (19 grudnia) – Kalinowo: ul. Kajki, ul. Ogrodowa, ul. Kwiatowa i ul. Sadowa /od godz. 14:00/