2019.10.13 – Ogłoszenia duszpasterskie

28 Niedziela Zwykła

 1. W całej Polsce obchodzimy dzisiaj 19. Dzień Papieski. Tegoroczne przesłanie brzmi „Wstańcie, chodźmy!”. Niosąc w sercach pamięć o św. Janie Pawle II, przyjacielu młodzieży, inicjatorze Światowych Dni Młodzieży, wielkim wychowawcy wielu pokoleń, pragniemy włączyć się w dzieło stypendialne Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Bóg zapłać za wszelkie ofiary złożone na rzecz fundacji.
 2. Serdecznie dziękuję mieszkańcom miejscowości Kalinowo z ul. Osiedlowej (domy jednorodzinne) za sprzątanie naszego kościoła oraz za ofiary na kwiaty. Serdecznie proszę mieszkańców miejscowości Kalinowo z ul. Osiedlowej 10 (osiedle) o przejęcie kolejki sprzątania naszej świątyni.
 3. Zapraszam do udziału w nabożeństwach różańcowych w dni powszednie (od poniedziałku do soboty) o godz. 17:30, a w niedziele po Mszy św. o godz. 10:00.
 4. Dzisiaj po Mszy św. o godz. 12:00, zapraszam na spotkanie formacyjne dzieci z klas III oraz ich rodziców w ramach przygotowania do pierwszego spotkania Chrystusa w sakramencie pokuty i pojednania oraz przez Komunię świętą w Eucharystii.
 5. W poniedziałek, 14 października, obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej. Zapraszam dzieci, młodzież i rodziców do wspólnej modlitwy podczas nabożeństwa różańcowego oraz Mszy Świętej o godz. 18:00 za dyrekcję, wychowawców, nauczycieli każdego oddziału, katechetów i pracowników administracji Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Kalinowie.
 6. We wtorek, 15 października, wspomnienie św. Teresy od Jezusa (z Avila) (1515-1582), hiszpańskiej mistyczki i odnowicielki zakonów karmelitańskich.
 7. W środę, 16 października, wspomnienie św. Jadwigi Śląskiej (ok. 1180-1243), niemieckiej księżniczki, żony polskiego księcia Henryka Brodatego, jako wdowa została mniszką, patronki Śląska.
 8. Nowenna do Matki Bożej Niestającej Pomocy w środę, 16 października, o godz. 18:00. Po nowennie Msza św. w intencji próśb i podziękowań.
 9. W czwartek, 17 października, wspomnienie św. Ignacego Antiocheńskiego (zm. ok. 107), ucznia i następcy św. Piotra jako biskupa Antiochii, pisarza, męczennika.
 10. W piątek, 18 października, święto św. Łukasza (I w.), ucznia św. Pawła, autora Ewangelii oraz Dziejów Apostolskich, patrona lekarzy i malarzy. Pracowników służby zdrowia otoczymy naszą modlitwą w dniu ich patrona, św. Łukasza, w piątek o godz. 18:00.
 11. W sobotę, 19 października, o godz. 18:00 będzie celebrowana pierwsza Msza św. z 29 Niedzieli Zwykłej.
 12. W przyszłą niedzielę, 20 października, rozpoczynamy Tydzień Misyjny, który w tym roku będzie miał szczególny wymiar z racji trwającego nadzwyczajnego miesiąca misyjnego.
 13. W następną niedzielę, 20 października, zbiórka na tacę na Papieskie Dzieła Misyjne.
 14. W przyszłą niedzielę, 20 października, po Mszy św. o godz. 12:00, zapraszam na spotkanie formacyjne młodzież z klas VI, VII i VIII oraz ich rodziców w ramach przygotowania do przyjęcia sakramentu bierzmowania.
 15. W niedzielę, 27 października, będziemy gościć kleryków z Koła Misyjnego naszego Wyższego Seminarium Duchownego w Ełku. W domu parafialnym będzie można po każdej Mszy św. obejrzeć wystawę misyjną.
 16. Zbliża się listopad, miesiąc szczególnie poświęcony pamięci modlitewnej za naszych bliskich zmarłych. Kościół od początku czcił pamięć zmarłych, a „ponieważ święta i zbawienna jest myśl modlić się za umarłych, aby byli uwolnieni od grzechów”, ofiarowywał im pomoce, a w szczególności Ofiarę eucharystyczną, by po oczyszczeniu mogli dojść do uszczęśliwiającej wizji Boga. Kościół nieustannie powierza w modlitwie zmarłych, gdyż droga do wiekuistego odpoczynku jest, dzięki Miłosierdziu Boga, zawsze otwarta. Nasza modlitwa za zmarłych nie tylko może im pomóc, lecz także sprawia, że staje się skuteczne ich wstawiennictwo za nami. Kościół zaleca także jałmużnę, odpusty i dzieła pokutne za zmarłych. ”Nieśmy im pomoc i pamiętajmy o nich” – powiedział św. Jan Chryzostom – Nie wahajmy się nieść pomocy tym, którzy odeszli, i ofiarujmy za nich nasze modlitwy”. Wypominki roczne w naszej parafii są modlitwą za zmarłych odprawianą przed każdą Mszą św. w pierwszą niedzielę każdego miesiąca. Dlatego też proszę o określenie na kartkach godziny Mszy św., przed którą będziemy modlić się za zmarłych. Pod chórem, na stoliku, znajdują się białe koperty z kartkami na wypominki. Pobierając formularze proszę czytelnie wpisywać imię i nazwisko zmarłej osoby (w mianowniku) i wypełnione proszę składać na tacę, w kancelarii lub w zakrystii po każdej Mszy św. Modlitwa za zmarłych jest nie tylko naszą powinnością, ale i obowiązkiem. Uczmy dzieci i młodzież modlić się za zmarłych dziadków, krewnych, przyjaciół i znajomych, aby i one kiedyś potrafiły modlić się za nas, już po naszym odejściu do Domu Ojca.
 17. W dniach od 1 do 8 listopada o godz. 18:00 będą celebrowane Msze św. zbiorowe w intencji naszych bliskich zmarłych. Na stoliku znajdują się kartki w fioletowych kopertach, na których można zapisywać zmarłych.