2020.01.05 – Ogłoszenia duszpasterskie

2 Niedziela po Narodzeniu Pańskim

Rok A

5 stycznia 2020 r.

  1. Dzisiaj zapraszam do Gminnego Ośrodka Kultury w Kalinowie o godz. 17:00 na koncert kolęd w wykonaniu ełckich artystów.
  2. W poniedziałek, 6 stycznia, przypada uroczystość Objawienia Pańskiego, w naszej tradycji zwana świętem Trzech Króli, która przypomina, że Syn Boży przyszedł do ludzi wszystkich narodów, ras i języków. Tego dnia w kościele pobłogosławimy kadzidło i kredę, którą – zgodnie z dawnym polskim zwyczajem – na drzwiach naszych domów kreślimy pierwsze litery imion Mędrców ze Wschodu: Kacpra, Melchiora i Baltazara (C + M + B), dodając cyfry roku Pańskiego. Ten zapis tłumaczymy też jako prośbę, aby Chrystus pobłogosławił nasz dom: „Christus mansionem benedicat”. Takie oznakowanie drzwi naszych domów stanowi świadectwo wiary wobec naszych braci i sióstr.
  3. W uroczystość Objawienia Pańskiego obchodzimy Dzień Pomocy Misjom i Misyjny Dzień Dzieci. Dlatego na tacę tego dnia będą zbierane ofiary na Krajowy Fundusz Misyjny.
  4. Nowenna do Matki Bożej Niestającej Pomocy w środę, 8 stycznia, o godz. 18:00. Po nowennie Msza św. w intencji próśb i podziękowań.
  5. W sobotę, 11 stycznia, o godz. 18:00 będzie celebrowana pierwsza Msza św. z Niedzieli Chrztu Pańskiego.
  6. W przyszłą niedzielę, 12 stycznia, będziemy obchodzić święto Chrztu Pańskiego, które kończy liturgiczny okres Narodzenia Pańskiego.
  7. Zachęcam do czytania prasy katolickiej. Szczególnie polecam Katolicki Dwumiesięcznik Ewangelizacyjny „Miłujcie się!”.
  8. W przyszłym tygodniu rozpocznie się w naszej parafii wizyta duszpasterska, zwana kolędą. Kościół w duchu troski o budowanie wspólnoty wiernych i świadom, ciążącego na nim obowiązku apostolskiego, w kanonie 529 Kodeksu Prawa Kanonicznego nakłada na proboszczów parafii i wszystkich kapłanów pracujących w duszpasterstwie obowiązek odwiedzania parafian. „Pragnąc dobrze wypełnić funkcję pasterza, proboszcz powinien starać się poznać wiernych powierzonej jego pieczy” – czytamy we wspomnianym kanonie. – Winien zatem nawiedzać rodziny, uczestnicząc w troskach wiernych, zwłaszcza niepokojach i smutku oraz umacniając ich w Panu, jak również – jeśli w czymś niedomagają roztropnie ich korygując. Stara się o to, by małżonkowie i rodzice otrzymali pomoc do wypełniania własnych obowiązków oraz popiera wzrost życia chrześcijańskiego w rodzinach. Ponadto Chrystus utożsamia się z kapłanami, którzy podejmują misję apostolską: „Kto was przyjmuje, mnie przyjmuje; a kto Mnie przyjmuje, przyjmuje Tego, który Mnie posłał” (Mt 10, 40). Ponadto Jezus polecił apostołom: „Gdy do jakiegoś domu wejdziecie, najpierw mówcie: Pokój temu domowi! Jeśli tam mieszka człowiek godny pokoju, wasz pokój spocznie na nim” (Łk 10, 5-6). Przyjęcie kapłana z wizytą duszpasterską jest aktem publicznego wyznania wiary, a zarazem znakiem jedności i żywej więzi Kościoła domowego z Kościołem parafialnym, a tym samym diecezjalnym i powszechnym. Do wizyty duszpasterskiej powinniśmy się odpowiednio przygotować. Stół nakryty białym obrusem, na nim krzyż, świece, woda święcona, kropidło, zeszyty z katechezy. Na stole można otworzyć Księgę Pisma św. Wszyscy domownicy w stroju wizytowym powinni oczekiwać na kapłana. Głównym celem wizyty duszpasterskiej jest poznanie parafian, ich problemów oraz ich opinii na temat funkcjonowania parafii. Dlatego odwiedzinom kapłana w naszym domu niech towarzyszy atmosfera szczerości, szacunku i chrześcijańskiej miłości.

Porządek kolędy w tym tygodniu:

8 stycznia (środa) – Zaborowo – od godz. 9:00

9 stycznia (czwartek) – Mikołajki – od godz. 9:00

10 stycznia (piątek) – Zanie – od godz. 9:00

13 stycznia (poniedziałek) – Iwaśki – od godz. 9:00