2020.01.06 – Ogłoszenia duszpasterskie

Uroczystość Objawienia Pańskiego

Rok A

6 stycznia 2020 r.

  1. Drodzy bracia i siostry, chwała Pańska objawiła się pośród nas i zawsze będzie się objawiać, aż do powtórnego przyjścia Chrystusa. W rytmie i wydarzeniach czasu, wspominamy i przeżywamy tajemnice zbawienia. Centrum całego roku liturgicznego jest Święte Triduum Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Pańskiego, które osiąga szczyt w Niedzielę Zmartwychwstania. W tym roku Wielkanoc będziemy obchodzić 12 kwietnia. W każdą niedzielę – Paschę tygodnia, Kościół święty uobecnia wielkie wydarzenie, przez które Chrystus zwyciężył grzech i śmierć. Ze świąt Paschalnych wypływają wszystkie święte dni: Środa Popielcowa, rozpoczynająca Wielki Post jest w tym roku 26 lutego. Wniebowstąpienie Pańskie 24 maja. Zesłanie Ducha Świętego 31 maja. Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej 11 czerwca. W dniu 29 listopada przypada 1 Niedziela Adwentu. Równocześnie w święta Matki Bożej, Apostołów, świętych i we Wspomnienie Wiernych Zmarłych, Kościół pielgrzymujący na ziemi głosi Paschę swojego Pana. Chrystusowi, który był, który jest i który przychodzi, Panu czasu i historii, niech będzie wieczna chwała przez wszystkie wieki wieków. Amen.
  2. Podczas Mszy Świętej pobłogosławiliśmy kredę. Tą właśnie kredą, zgodnie z pradawnym zwyczajem, kreślimy na drzwiach naszych domów i mieszkań na znak przyjęcia Wcielonego Syna Bożego pierwsze litery imion Trzech Mędrców: Kacpra, Melchiora i Baltazara. Napis C + M + B 2020 oznacza również prośbę, aby Chrystus błogosławił nasz dom: „Christus mansionem benedicat” i stanowi świadectwo naszej wiary wobec innych.
  3. Dziś przypada Dzień Pomocy Misjom i Misyjny Dzień Dzieci. Szczególną modlitwą otaczamy misjonarzy i misjonarki, modlimy się o liczne i święte powołania kapłańskie i misyjne, także z naszej parafii, aby dobra nowina o zbawieniu przyniesiona przez Pana Jezusa – Wcielone Słowo Boże – skutecznie dotarła na wszystkie krańce świata. Zebrane dzisiaj ofiary przeznaczone są na Krajowy Fundusz Misyjny.
  4. Nowenna do Matki Bożej Niestającej Pomocy w środę, 8 stycznia, o godz. 18:00. Po nowennie Msza św. w intencji próśb i podziękowań.
  5. W sobotę, 11 stycznia, o godz. 18:00 będzie celebrowana pierwsza Msza św. z Niedzieli Chrztu Pańskiego.
  6. W niedzielę, 12 stycznia, przypada święto Chrztu Pańskiego. Niedziela ta kończy liturgiczny okres Narodzenia Pańskiego. Będziemy celebrować pamiątkę publicznego ogłoszenia mesjańskiej misji Pana Jezusa.
  7. W przyszłą niedzielę, 12 stycznia, po Mszy św. o godz. 12:00 zapraszam na spotkanie formacyjne dzieci z klas III oraz ich rodziców w ramach przygotowania do pierwszego spotkania Chrystusa w sakramencie pokuty i pojednania oraz przez Komunię świętą w Eucharystii.
  8. W tym tygodniu rozpocznie się w naszej parafii wizyta duszpasterska, zwana kolędą. Pragnę odwiedzić moich Parafian, aby zanieść do ich domów i rodzin Boże błogosławieństwo. Będzie to przede wszystkim wizyta duszpasterska, podczas której zapraszam wszystkich do wspólnej modlitwy, do zastanowienia się nad naszymi praktykami religijnymi. Kolęda ma także służyć lepszemu wzajemnemu poznaniu się. Niech to będzie okazja do rozmowy o radościach i smutkach odwiedzanych rodzin oraz o wspólnych sprawach naszej parafii. Składane przy tej okazji ofiary zostaną przeznaczone na remont naszego kościoła (odnowienie malatury w prezbiterium oraz remont zakrystii).

Porządek kolędy w tym tygodniu:

8 stycznia (środa) – Zaborowo – od godz. 9:00

9 stycznia (czwartek) – Mikołajki – od godz. 9:00

10 stycznia (piątek) – Zanie – od godz. 9:00

13 stycznia (poniedziałek) – Iwaśki – od godz. 9:00