2020.02.09 – Ogłoszenia duszpasterskie

5 Niedziela Zwykła

Rok A

9 lutego 2020 r.

 1. Dzisiaj po Mszy św. o godz. 12:00 zapraszam na spotkanie formacyjne dzieci z klas III oraz ich rodziców w ramach przygotowania do pierwszego spotkania Chrystusa w sakramencie pokuty i pojednania oraz przez Komunię świętą w Eucharystii. Poświęcenie świec dla dzieci z klas III.
 2. Dzisiaj zbieramy ofiary na tacę na zakup opału do ogrzewania naszego kościoła.
 3. W poniedziałek, 10 lutego, obchodzimy wspomnienie św. Scholastyki (†542), dziewicy, siostry św. Benedykta, wielkiego założyciela zakonu benedyktynów i patrona Europy; na wzór brata założyła zakon żeński według reguły benedyktyńskiej i całkowicie poświęciła się Panu Bogu.
 4. We wtorek, 11 lutego, przypada liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes. Dokładnie tego dnia w 1858 roku, cztery lata po ogłoszeniu dogmatu o Niepokalanym Poczęciu, Matka Najświętsza objawiła się ubogiej pasterce, Bernadecie Soubirous w Grocie Massabielskiej. Wzywała do modlitwy oraz pokuty. Lourdes zasłynęło z licznych nawróceń i uzdrowień, stając się w krótkim czasie centrum kultu maryjnego we Francji. Dziś do Lourdes przybywają chorzy pielgrzymi z całego świata.
 5. Święto Matki Bożej z Lourdes łączymy z obchodami Światowego Dnia Chorego. Mamy więc szczególną okazję do pogłębienia postawy wrażliwości, refleksji i czynnego działania wobec cierpiących i chorych. W naszym kościele Mszę Świętą z sakramentem namaszczenia chorych będziemy celebrowali o godz. 10:00. Serdecznie proszę o pomoc wszystkim chorym, niepełnosprawnym, seniorom w dotarciu do naszej świątyni.
 6. W środę, 12 lutego, zapraszam na Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy oraz na wieczorną Eucharystię w intencji próśb i podziękowań o godz. 18:00.
 7. W piątek, 14 lutego, obchodzimy święto Świętych Cyryla i Metodego – Patronów Europy. Żyli w IX wieku, pochodzili z miasta Saloniki w cesarstwie bizantyńskim. Znali wiele języków, dzięki czemu podjęli wiele udanych wypraw misyjnych, m.in. do Bułgarii i na Morawy. Wprowadzili do liturgii język słowiański, pisany przystosowanym alfabetem greckim, używany w Kościołach wschodnich do dziś. Cyryl przetłumaczył na ten język Pismo Święte. W 1980 roku papież Jan Paweł II ogłosił Świętych Cyryla i Metodego współpatronami Europy.
 8. Tego samego dnia tradycja wspomina Świętego Walentego, kapłana rzymskiego, który w 269 roku poniósł śmierć męczeńską, gdyż mimo tortur nie chciał wyrzec się Chrystusa. Wspominany jest jako m.in. patron zakochanych. Niech to będzie okazja także do modlitwy, podziękowania Panu Bogu za miłość, którą nas obdarzył, i za bliskich, którzy nas kochają.
 9. W sobotę, 15 lutego, o godz. 18:00 będzie celebrowana pierwsza Msza św. z 6 Niedzieli Zwykłej.
 10. W przyszłą niedzielę, 16 lutego, po Mszy św. o godz. 12:00, zapraszam na spotkanie formacyjne młodzież z klas VI, VII i VIII oraz ich rodziców w ramach przygotowania do przyjęcia sakramentu bierzmowania.
 11. W następną niedzielę, 16 lutego, będziemy zbierać ofiary na prace wykończeniowe budowy domu parafialnego z kaplicą pogrzebową.
 12. Trwa w naszej parafii wizyta duszpasterska, zwana kolędą. Pragnę odwiedzić moich Parafian, aby zanieść do ich domów i rodzin Boże błogosławieństwo. Będzie to przede wszystkim wizyta duszpasterska, podczas której zapraszam wszystkich do wspólnej modlitwy, do zastanowienia się nad naszymi praktykami religijnymi. Kolęda ma także służyć lepszemu wzajemnemu poznaniu się. Niech to będzie okazja do rozmowy o radościach i smutkach odwiedzanych rodzin oraz o wspólnych sprawach naszej parafii. Składane przy tej okazji ofiary zostaną przeznaczone na remont naszego kościoła (odnowienie malatury w prezbiterium oraz remont zakrystii).

Porządek kolędy w tym tygodniu:

10 lutego (poniedziałek) – Kalinowo, ul. Osiedlowa 14 – od godz. 15:00;

11 lutego (wtorek) – Kalinowo, ul. Osiedlowa 16 – od godz. 15:00;

12 lutego (środa) – Kalinowo, ul. Osiedlowa 18 – od godz. 15:00;

13 lutego (czwartek) – Kalinowo, ul. Osiedlowa 20 – od godz. 15:00;

14 lutego (piątek) – Kalinowo, ul. Szkolna i ul. Osiedlowa (domy jednorodzinne) – od godz. 14:00;

17 lutego (poniedziałek) – Kalinowo, ul. Polna i ul. Sportowa (początek od rodziny Raczkowskich) – od godz. 11:00.