2020.03.01 – Ogłoszenia duszpasterskie

1 Niedziela Wielkiego Postu

Rok A

1 marca 2020 r.

 1. W pierwszą niedzielę Wielkiego Postu Kościół stawia przed nami Chrystusa przebywającego przez czterdzieści dni na pustyni i kuszonego przez szatana. Rozpoczęty okres postu jest dla nas czasem duchowego wysiłku i zmagania. Niech u progu Wielkiego Postu towarzyszy nam duch pokuty i pragnienie przemiany serc, o co w tych dniach modlimy się z całym Kościołem.
 2. Włączmy się w głębokie przeżycie tego czasu przez intensywniejszą modlitwę osobistą i wspólnotową. Tej drugiej będzie sprzyjał udział w nabożeństwach wielkopostnych: w piątki w naszym kościele o godz. 17:30 odprawiamy Drogę Krzyżową, a w niedziele o godz. 17:00 Gorzkie Żale. Do licznego udziału w tych nabożeństwach zachęcam wszystkich parafian: dzieci, młodzież i dorosłych. Zachęcam szczególnie dzieci przygotowujące się do I Komunii św. oraz młodzież do sakramentu bierzmowania do czynnego udziału w tych nabożeństwach.
 3. Serdecznie dziękuję mieszkańcom miejscowości Grądzkie Ełckie za sprzątanie naszego kościoła oraz za ofiary na kwiaty. Serdecznie proszę mieszkańców miejscowości Krzyżewo o przejęcie kolejki sprzątania naszej świątyni.
 4. Dzisiaj taca na Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Ełckiej.
 5. W środę, 4 marca, w liturgii czcimy Świętego Kazimierza (1458-1484), polskiego królewicza, który swym bogobojnym życiem udowodnił, że władza wcale nie musi być okazją do nadużyć, korupcji ani gromadzenia doczesnego bogactwa. Władza i polityka są dziełem Boga, a traktowane jako powołanie mogą stać się też drogą do świętości. Ponieważ Święty Kazimierz jest patronem naszych braci Litwinów, przez jego wstawiennictwo polecajmy Bożej Opatrzności Kościół i naród litewski.
 6. W środę, 4 marca, zapraszam na Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy oraz na wieczorną Eucharystię w intencji próśb i podziękowań o godz. 18:00.
 7. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca.
 8. W pierwszy czwartek miesiąca, 5 marca, dziękujemy za dar Eucharystii oraz modlimy się o nowe powołania kapłańskie, do życia konsekrowanego, misyjnego oraz do sakramentalnego małżeństwa, a także w intencji naszej młodzieży o dobre rozeznanie swojego powołania. Całodzienna Adoracja Najświętszego Sakramentu rozpocznie się w naszym kościele po Mszy św. o godz. 7:30 i będzie trwała do godz. 18:00.
 9. W piątek, 6 marca, przypada pierwszy piątek miesiąca. Po Mszy św. o godz. 7:30 i 18:00 odprawione zostanie nabożeństwo, podczas którego będziemy odmawiali Litanię do Najświętszego Serca Pana Jezusa. Odwiedziny chorych od godz. 9:00.
 10. Zapraszam na nocną Adorację Najświętszego Sakramentu w ciszy, w pierwszy piątek miesiąca od godziny 19:00 do godziny 7:30 w pierwszą sobotę rano. „Czas ofiarowany Chrystusowi nigdy nie jest czasem straconym, ale raczej czasem, który zyskujemy, aby nadać głęboko ludzki charakter naszym relacjom z innymi i naszemu życiu.” (Dies Domini, 7) – mówi św. Jan Paweł II. W nocy jest „inna atmosfera” do modlitwy: cisza, większe skupienie, nie przeszkadzają telefony komórkowe i ruch samochodów, czy inne czynniki zewnętrzne. Adoracja nocą jest szansą dla osób, które w ciągu dnia są zabiegane i zapracowane. Dziś Pan Jezus kieruje do Ciebie pytanie, kiedyś skierowane do uczniów: „Szymonie śpisz? Jednej godziny nie mogłeś czuwać?  Czuwajcie i módlcie się, byście nie ulegli pokusie”. (Mk 14, 37-38) „W rzeczywistości tylko przez adorację można dojrzeć do głębokiego i autentycznego przyjęcia Chrystusa. I właśnie w tym akcie osobowego spotkania z Panem dojrzewa także posłannictwo społeczne, zawarte w Eucharystii, które ma na celu przełamanie barier nie tylko między Panem a nami, ale także i przede wszystkim barier odgradzających nas od siebie nawzajem.” – stwierdza Benedykt XVI.
 11. W pierwszą sobotę miesiąca, 7 marca, uczcimy Niepokalane Serce Maryi. Z tej okazji zostanie odprawiona o godz. 7:30 Msza św. ku czci Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. Po Mszy św. wystawienie Najświętszego Sakramentu oraz nabożeństwo do Niepokalanego Serca NMP.
 12. W sobotę, 7 marca, o godz. 18:00 będzie celebrowana pierwsza Msza św. z 2 Niedzieli Wielkiego Postu.
 13. Tego dnia o godz. 19:00 rozpocznie się nabożeństwo pierwszej soboty miesiąca, na które serdecznie zapraszam wszystkich czcicieli Matki Bożej.
 14. Tegoroczne parafialne rekolekcje wielkopostne rozpoczną się w sobotę, 7 marca, Mszą św. o godz. 18:00, a kończą we wtorek, 10 marca, Mszą św. o godz. 18:00. Porządek rekolekcji jest następujący:

Sobota, 7 marca 2020 r., rozpoczęcie rekolekcji

godz. 18:00 – Msza św. z nauką rekolekcyjną ogólną

 

2 Niedziela Wielkiego Postu, 8 marca 2020 r.

godz. 8:00 – Msza św. z nauką rekolekcyjną ogólną

godz. 10:00 – Msza św. z nauką rekolekcyjną ogólną

godz. 12:00 – Msza św. z nauką rekolekcyjną ogólną

godz. 17:00 – Gorzkie Żale

 

Poniedziałek, 9 marca 2020 r.

godz. 10:00 – Msza św. z nauką rekolekcyjną ogólną

godz. 11:00 – nauka stanowa dla małżeństw i rodzin

godz. 11:30 – Msza św. z nauką rekolekcyjną dla dzieci szkoły podstawowej: klasy I-V

godz. 18:00 – Msza św. z nauką rekolekcyjną ogólną

godz. 19:00 – nauka stanowa dla małżeństw i rodzin

 

Wtorek, 10 marca 2020 r.

godz. 10:00 – Msza św. z nauką rekolekcyjną ogólną

godz. 11:00 – nauka stanowa dla małżeństw i rodzin

godz. 11:30 – Msza św. z nauką rekolekcyjną dla dzieci szkoły podstawowej: klasy VI-VIII

godz. 18:00 – Msza św. z nauką rekolekcyjną ogólną

godz. 19:00 – nauka stanowa dla małżeństw i rodzin

Sakrament pokuty i pojednania w poniedziałek i wtorek pół godziny przed każdą Mszą św.