Sakrament pokuty i Komunia św. wielkanocna

Obowiązek przystąpienia do sakramentu pokuty i Komunii św. wielkanocnej rozciągnięty jest na czas do Niedzieli Trójcy Świętej (7 czerwca 2020). Każdy wierny może rozłożyć to zobowiązanie w czasie. Zachęca się jednak wiernych i kapłanów do korzystania ze spowiedzi świętej i organizowania jej w każdym czasie, szczególnie przed Świętami, bez gromadzenia wiernych w jednym czasie i zachowując bezpieczne odległości w kolejkach do spowiedzi. Wierni są zachęcani do indywidualnego kontaktowania się z duszpasterzami. Biskup Ełcki zezwolił, by sakrament pokuty sprawowany był także poza konfesjonałem. Przy zachowaniu prywatności i zasad bezpieczeństwa sakrament można sprawować w kościele, kaplicy, w zakrystii, w salce katechetycznej, w biurze parafialnym lub innym godnym miejscu. Zakazana jest publiczna spowiedź z indywidualnych grzechów.

Przyjmowanie Komunii Św. odbywa się we wskazany dotychczas sposób. Zachęca się w tym szczególnym czasie zagrożenia do przyjmowania Komunii św. na rękę – ręka lewa podtrzymywana przez prawą, po otrzymaniu Komunii prawą ręką wkładamy hostię do ust i spożywamy przed kapłanem; w pierwszej kolejności do Komunii św. podchodzą ci, którzy będą przyjmować ją na rękę; następnie wierni, którzy przyjmują Komunię do ust; w każdym przypadku w kolejce do Komunii należy zachować bezpieczny odstęp między osobami.

Wierni, którzy pozostają w domach i są w stanie łaski uświęcającej, zachęceni są do przyjmowania Komunii św. duchowej wymagającej skupienia i wyrażającej pragnienie zjednoczenia z Panem Jezusem.

Do odwołania zawieszona zostaje posługa nadzwyczajnych Szafarzy Komunii św., zaś odwiedziny Chorych z Komunią w I piątek miesiąca będą możliwe tylko na wyraźną prośbę Wiernych.